El bàsquet va ser el primer esport en el qual la nostra ciutat va poder competir al màxim nivell estatal. En la taula següent podreu veure l’evolució amb el pas dels anys dels principals equips de la ciutat i del Maresme per les diferents categories, i també dels equips catalans que han jugat a la màxima catgeoria estatal.
Per veure millor la taula al mòbil es recomana posar aquest en posició horitzontal.

CRONOLOGIA DEL BÀSQUET MASCULÍ MATARONÍ

Temporada 1a Catalana 2a Catalana 3a Catalana    
1930-31   Iluro SC CAMPIÓ puja
Esportiva 2n Puja
Iris AC
Penya Llevant
Arenys Mar
     
1931-32 Iluro SC 5è/8
Esportiva 8è/8
Iris AC (fusionat amb Llevant)      
1932-33 Iluro SC 2n/10
SF Camp. Espanya Esportiva 9è/10
Iris AC      
1933-34 Iluro SC 1r de grup Campió global
Esportiva
6è de grup baixa
Iris AC      
Temporada 1a Catalana 2a Catalana 3a Catalana Fed. Jov. Cristianes Campionat OAR Diocesià
1934-35 Iluro SC 6è /12     Esportiva del Grup Sant Jordi Campió  
1935-36 Iluro SC Promoció descens, no es juga     Esportiva del Grup Sant Jordi Arriba a final que no se juga  
1939-40 Esportiva CEM        
1940-41 CE MATARÓ 6è/9 Promoció descens Montgat
Calella
Esportiva    
1941-42 CE MATARÓ 7è/10 Montgat 3r     Esportiva
1942-43 CE MATARÓ baixa Montgat 1r
Calella 3r
Esportiva    
1943-44 Montgat 6è Calella 1r Puja
CE MATARÓ 3r Puja a la promoció
Esportiva 1r grup    
1944-45 Montgat 2n
Calella 5è

CE MATARÓ 12è/12 baixa
Esportiva      
1945-46 Montgat 3r i 2n al Campionat d’Espanya
Calella 7è
Esportiva CE MATARÓ      
Temporada 1a Catalana 1a B Catalana 2a Catalana 3a Catalana Campionat Diocesià
1946-47 Montgat 2n i 2n Liga Nacional
Calella 4t i 5è Liga Nacional
  CE MATARÓ 1r grup Esportiva 2n grup, 1r final puja    
1947-48 Montgat 3r
Calella 6è
Esportiva CE MATARÓ 2n grup Pugen a 1a B a la promoció    
1948-49 Montgat 3r
Calella 6è
Esportiva CE MATARÓ      
1949-50 Montgat 3r
Calella 4t
Esportiva 5è/14 CE MATARÓ 11è/14      
1950-51 Montgat 3r
Calella 11è
Esportiva CE MATARÓ 10è      
1951-52 Montgat 4t/14 Calella 12è/14 CE MATARÓ 3r
Arenys 11è
Pineda   Esportiva 2n
1952-53 Calella 6è
Montgat 12è
CE MATARÓ 4t
Perd promoció Arenys 6è
Malgrat 9è
Pineda   Esportiva
1953-54 Montgat 9è
Calella 12è
CE MATARÓ 2n i puja
Arenys
Malgrat
Pineda
    Esportiva Campió OAR
1954-55 Calella 5è
CE MATARÓ
Montgat 11è
Pineda Esportiva 2n i Puja    
Temporada 1a Catalana 1a Regional 2a Catalana    
1955-56 CE MATARÓ
Calella 9è
Pineda 11è
Montgat 15è
Esportiva      
Temporada 1a Divisió Est. (1 grup de 6) 2a Estatal 1a Div. Catalana 1a Regional 2a Catalana
1956-57 Barça, Orillo Verde Sabadell, Aismalibar Montcada, Joventut Bad.   Calella 9è
Montgat 11è

CE MATARÓ 12è
Pineda 13è
Esportiva  
Temporada 1a Divisió Est. (1 grup de 12) 2a Estatal 1a Div. Catalana 1a Regional 2a Catalana
1957-58 Joventut Bad., Aismalibar Montcada, Orillo Verde Sabadell, Espanyol, Barça, Laietà    Pineda 3r
Calella 4t

CE MATARÓ

Montgat 7è
Esportiva  
1958-59 Barça, Joventut Bad., Orillo Verde Sabadell, Aismalibar Montcada,  Espanyol, Salle Josepets   Montgat 1r puja
CE MATARÓ

Pineda 6è
Calella 11è
Esportiva  
1959-60 Joventut Bad., Orillo Verde Sabadell, Aismalibar Montcada, Barça,  
Montgat 8è
Espanyol
  CE MATARÓ 3r
Canet
Pineda
Esportiva  
1960-61 Orillo Verde Sabadell, Joventut Bad., Barça, Aismalibar Montcada, Espanyol, 
Montgat 12è baixa
CE MATARÓ 2n de grup
4t a la Lliga Catalana
Malgrat 1r
Teià 2n

Esportiva 3r
   
Temporada 1a Divisió Est. (1 gr. de 10) 2a Estatal 1a Catalana    
1961-62 Joventut Bad., Picadero, Espanyol, Aismalibar Montcada 
Montgat 1r puja
CE MATARÓ 2n Pineda
Malgrat
Canet
Esportiva 2n Puja a la promoció    
Temporada 1a Divisió Est. (2 gr. de 6) 2a Estatal (5 gr) 1a Catalana    
1962-63 Joventut Bad., Picadero,  Aismalibar Montcada, Laietà, Barça
Montgat 5è grup
CE MATARÓ 2n grup i Campió PUJA
Esportiva
     
Temporada 1a Divisió Est. (2 gr. de 7) 2a Estatal (5 gr) 1a Catalana    
1963-64 Picadero, Joventut Bad., Aismalibar Montcada, Barça, Laietà
Montgat 4t grup

CE MATARÓ
5è grup
Esportiva 8è
Malgrat
     
Temporada 1a Divisió Est. (1 grup de 8) 2a Estatal (6 gr) 3a Estatal 1a Catalana  
1964-65 Picadero, Joventut Bad., 
CE MATARÓ
Esportiva 12è Montgat
Pineda
Arenys Bas.

Malgrat
     
1965-66 Picadero, 
CE MATARÓ
3r
Joventut Bad., Barça, Hospitalet
Pineda
Malgrat

Esportiva 11è baixa
     
1966-67 Joventut Bad., Picadero,
CE MATARÓ

Barça, Hospitalet
Pineda Esportiva 4t
Arenys Bas.
Cabrera
   
1967-68 Joventut Bad., Picadero,
CE MATARÓ

Barça
Pineda Esportiva
Arenys Bas.
Malgrat
Canet
   
1968-69 Joventut Bad., Picadero, Barça
CE MATARÓ

Sant Josep Bad. , Manresa
Pineda 2n grup Esportiva
CE Mataró B
Montgat
Calella
Canet
   
1969-70 Picadero, Joventut Bad., Barça, Sant Josep Bad.,
CE MATARÓ

Espanyol
Pineda Esportiva 1r grup Promoció no puja
Premià M.
Malgrat
   
1970-71 Joventut Bad., Picadero, Manresa, Barça, Sant Josep Bad.
CE MATARÓ
11è baixa
Pineda Esportiva 4t
Canet
   
Temporada 1a Divisió Est. 2a Estatal (2 gr) 3a Estatal 1a Catalana  
1971-72 Barça, Joventut Bad., Picadero, Sant Josep Bad., Manresa
Pineda 10è
CE MATARÓ 1r grup i 2n Puja Esportiva 2n Puja a les fases
Montgat
   
1972-73 Joventut Bad., Barça, Picadero, Manresa,
Pineda 8è

CE MATARÓ
Sant Josep Bad., CB Manresa
Esportiva baixa a promoció      
1973-74 Barça, Joventut Bad.,  Manresa,
Pineda 7è
Sant Josep Bad., CC Badalona
CE MATARÓ 13è
  Esportiva 3r    
1974-75 Barça, Joventut Bad., Manresa, CC Badalona, Hospitalet,
Pineda 11è

CE MATARÓ 12è baixa
  Malgrat 2n
Calella 3r

Esportiva
Premià M. 13è
Canet 14è
   
Temporada 1a Divisió Est. 2a Estatal (1 gr.) 3a Estatal 1a Catalana  
1975-76 Barça, Joventut Bad., CC Badalona, Manresa, Hospitalet,
Pineda 8è
CE MATARÓ Calella 3r
Malgrat 4t

Esportiva
   
1976-77 Barça, Joventut Bad.,
Pineda 4t
Hospitalet, Cotonificio CC Bad., Manresa
CE MATARÓ Campió Esportiva 3r
Malgrat 4t
Calella 5è
   
1977-78 Joventut Bad., Barça, Cotonificio CC Bad., Manresa, Granollers,
Pineda 8è

CE MATARÓ 11è baixa i renuncia a 1a B
  Montgat 4t
Esportiva
   
Temporada 1a Divisió 1a Divisió B (1 gr) 2a Estatal (4 grups) 3a Estatal 1a Catalana
1978-79 Barça, Joventut Bad., Cotonificio CC Bad., Granollers, Manresa, Mollet; Pineda 11è   Calella 1r
CE MATARÓ 4t
Montgat 13è
Esportiva 2n Promoció
Premià M. 9è
 
1979-80

Barça, Joventut Bad., Cotonificio CC Bad., Granollers, Manresa i Mollet

  Pineda 11è CE MATARÓ campió i puja
Calella 5è
Malgrat 6è
Esportiva 11è
Premià M.
 
1980-81 Barça, Cotonificio CC Bad., Joventut Bad., Granollers, Manresa i Hospitalet CE MATARÓ
Pineda 7è
Canet 11è baixa
    Esportiva 11è
1981-82 Barça, Cotonificio CC Bad.,Joventut Bad., Manresa Granollers i Salle Barcelona Pineda 8è
CE MATARÓ Montgat 13è
    Esportiva 3r
1982-83 Barça, Granollers, Joventut Bad., Cotonificio CC Bad., Manresa. Pineda 7è
CE MATARÓ 13è baixa
    Esportiva 2n
Temporada Lliga ACB 1a Divisió B (1 gr) 2a Estatal 1a Catalana  
1983-84 Barça,  Joventut Bad., Granollers, Licor 43 Santa Coloma, Hospitalet, Manresa. Pineda 8è renuncia
Premià M 11è baixa
Montgat 2n
CE MATARÓ 4t
Canet 5è
Calella puja
Esportiva
Argentona
Malgrat
 
1984-85 Joventut Bad., Barça, Licor 43 Santa Coloma, Granollers, Espanyol   CE MATARÓ 1r grup i Subcampions
Premià M. 4t
Montgat 5è
Calella 11è
Canet 14è
Esportiva 3r
Pineda
Malgrat
 
1985-86 Barça, Joventut Bad., Espanyol, Manresa, Granollers, Licor 43 Santa Coloma CE MATARÓ Montgat
Pineda
Premià M.
Esportiva 4t puja
Calella
Argentona
Malgrat
Canet
 
Temporada Lliga ACB 1a Divisió B (2 gr) 2a Estatal 1a Catalana  
1986-87 Barça, Joventut Bad.,  Granollers, Manresa, Espanyol CE MATARÓ Esportiva 11è
Montgat
Pineda
Premià M.
Canet
   
1987-88 Barça, Joventut Bad.,  Granollers, Manresa, Espanyol CE MATARÓ 10è i renuncia Esportiva baixa Calella
Canet
   
Temporada Lliga ACB 1a Divisió B (1 gr) 2a Estatal 1a Catalana  
1988-89 Barça, Joventut Bad.,  Granollers,  Espanyol. Manresa, Girona   Montgat
Calella
Esportiva campió, puja
CE MATARÓ
2n, puja
Premià M.
Cabrera
Canet
 
1989-90 Barça, Joventut Bad., Girona, Granollers, Manresa
  Calella 2n
CE MATARÓ 4t Montgat 13è
Pineda 15è
Esportiva 17è
Canet 18è
   
1990-91 Joventut Bad., Barça, Girona, Manresa, Granollers.   Calella 1r
Montgat 4t

CE MATARÓ 11è
Esportiva 14è
Pineda
   
1991-92 Joventut Bad., Barça, Girona, Granollers, Manresa.   CB MATARÓ 1r grup puja
Montgat 12è
Esportiva
16è
Calella 20è
   
Temporada Lliga ACB 1a Divisió B (2 gr) 2a Estatal 1a Catalana  
1992-93 Joventut Bad., Barça, Manresa, Granollers, Girona CB MATARÓ 5è grup Play-off ascens Renuncia Esportiva 14è
Montgat
Premià M.
   
1993-94 Barça, Joventut Bad., Manresa,  Girona   Esportiva 16è    
Temporada Lliga ACB Lliga EBA (4 gr.) 2a Estatal 1a Catalana  
1994-95 Barça, Manresa, Joventut Bad., Girona   Esportiva 2n, fa fases no puja
Montgat
Pineda
   
1995-96 Barça, Manresa, Girona, Joventut Bad.   UE MATARÓ 2n Puja Montgat    
Temporada Lliga ACB LEB Lliga EBA (4 gr.) 2a Estatal 1a Catalana
1996-97 Barça, Joventut Bad., Manresa,  Girona   UE MATARÓ 3r de 14 Semifinal Estatal Final Lliga Cat. EBA    
1997-98 Manresa, Barça, Joventut Bad., Girona   UE MATARÓ 12è de 14 Baixa en play-off, però se salva    
1998-99 Barça, Girona, Joventut Bad., Manresa.   UE MATARÓ 9è /14    
1999-00 Barça, Girona, Joventut Bad., Manresa.   UE MATARÓ 10è /14    
Temporada Lliga ACB LEB Or LEB Plata Lliga EBA (5 gr.) Copa Catalunya (2 gr.)
2000-01 Barça, Girona, Joventut Bad.     UE MATARÓ 14è /16  
2001-02 Barça, Lleida, Joventut Bad., Girona.     UE MATARÓ 12è /18  
2002-03 Barça,  Joventut Bad., Lleida, Manresa, Girona     UE MATARÓ 13è /16  
2003-04 Barça,  Joventut Bad.,  Manresa, Girona, Lleida     UE MATARÓ 9è/16
Alella 10è
 
2004-05 Barça,  Joventut Bad.,  Manresa, Girona, Lleida     UE MATARÓ 6è/16
Alella 14è
 
2005-06 Barça,  Joventut Bad., Girona, Manresa.     UE MATARÓ 14è/16  
2006-07 Barça,  Joventut Bad., Girona     UE MATARÓ 13è /14 baixava, però es crea LEB Bronze  
Temporada Lliga ACB LEB Or LEB Plata/ LEB Bronze Lliga EBA ( 5 gr.) Copa Catalunya (2 gr.)
2007-08 Barça,  Joventut Bad., Girona, Manresa     UE MATARÓ 9è /16  
2008-09 Barça,  Joventut Bad., Manresa     UE MATARÓ 12è /16
Final Lliga Cat. EBA
 
Temporada Lliga ACB (18 eq.) LEB Or (16 eq.) LEB Plata (16 eq.) Lliga EBA (5 gr.) Copa Catalunya (2 gr.)
2009-10 Barça,  Joventut Bad., Manresa     UE MATARÓ 1r / 13
Vuitens de final
Arenys Bas. 13è
 
2010-11 Barça,  Joventut Bad., Manresa     UE MATARÓ 15è/16 Baixa
Arenys Bas. 13è/16
Montgat 1r
Argentona 11è
Premià M. 16è
2011-12 Barça,  Joventut Bad., Manresa       UE MATARÓ 1r grup QF
Montgat 5è
El Masnou 10è
Argentona 16è
2012-13 Barça,  Joventut Bad., Manresa       Montgat 2n
Arenys Bas 5è
El Masnou 7è

UE MATARÓ 13è
2013-14 Barça,  Joventut Bad., Manresa     Montgat 10è/11 Argentona 3r
AE BOET 4t Juga Fases Arenys Bas 7è
El Masnou 6è
UE MATARÓ 10è
2014-15 Barça,  Joventut Bad., Manresa     Arenys Bas. 9è/10 grA AE BOET 4t Juga fases
UE MATARÓ
El Masnou Argentona
Temporada Lliga ACB (18 eq.) LEB Or (16 eq.) LEB Plata (16 eq.) Lliga EBA (5 gr., el català desdoblat) Copa Catalunya (2 gr.)
2015-16 Barça,  Joventut Bad., Manresa     El Masnou 7è/10 grA
Arenys Bas. 8è/10 grA
UE MATARÓ 2n Puja
AE BOET
2016-17 Barça,  Joventut Bad., Manresa     Arenys Bas. 5è grA
UE MATARÓ 13è /14 grA
El Masnou 11è grB
AE BOET Campió Puja
2017-18 Barça,  Joventut Bad.     El Masnou 1r grA
Arenys Bas. 5è grA

AE BOET 9è/14 grup A
UE MATARÓ 9è/14 grup B
 
2018-19 Barça,  Joventut Bad., Manresa     UE MATARÓ 4t/14 grup B
AE BOET 10è/14 grup B
Arenys Bas. 5è grA
El Masnou 14è gr A
UE MATARÓ B 13è (grA)
2019-20 Barça,  Joventut Bad., Manresa     UE MATARÓ 6è /14 grup B
Arenys Bas. 9è/14 gr B
AE BOET 13è/14 grup A
El Masnou 3r Montgat 8è
2020-21 Barça,  Joventut Bad., Manresa    

UE MATARÓ 2n/6 grup
Fase final EBA 3r de grup
Final Lliga Cat. EBA
MARESME BOET 3V 6è/6 grup

Montgat 2n/ grup de 5
UE MATARÓ B 4t/5
2021-22 Barça,  Joventut Bad., Manresa    

UE MATARÓ 
3r grup C3
Eliminatòria prèvia F.Final
QF Lliga Catalana EBA
MARESME BOET 3V
6è grup C2

Montgat 1r grup
El Masnou 6è grup 
UE MATARÓ B 7è grup 

2022-23 Barça,  Joventut Bad., Manresa, Girona    

UE MATARÓ 
Grup C1
 MARESME BOET 
Grup C1

Montgat 
El Masnou
UE MATARÓ B